Egyre több fűtési rendszert építenek szilárdtüzelésű kazánnal, puffertartállyal kiegészítve. Így a lakás hőmérséklete egy szobatermosztáttal vezérelhetővé válik. De hogyan tároljuk el a meleget?
1. A rendszer működése
A kazán által megtermelt hőt egy jól szigetelt tartályban eltároljuk, hogy akkor és annyit használhassunk belőle, amennyire éppen szükségünk van. A töltési feladatot egy szivattyúra bízzuk, de kell valami, ami kapcsolni fogja.
2. Az elvárás
Ha befejeztük a tüzelést és már nem termelődik több hő, a szivattyút le kell állítani, különben az eltárolt meleget a pufferből visszakeringeti a kazánba. Erre a feladatra egy egyszerű csőtermosztát nem alkalmas.
3. A megoldás
A legegyszerűbb módja, hogy megtudjuk van-e még hőtermelés az, hogy összehasonlítjuk a kazán előremenő és visszatérő hőmérsékleteket. Ezt teszi a hőfokkülönbség kapcsoló is. Ha a hőmérsékletek között már nincs számottevő különbség leállítja, viszont ha magasabb az előremenő, indítja a szivattyút.
4. Működése
A modul két, vezetékkel meghosszabbítható érzékelőtől kapja a jelet. Kapcsolási feltétel a két érzékelő hőmérséklet különbsége. Az érzékelőket felcserélni nem lehet, az egyiket kézzel megfogva hamar rájövünk melyiket tegyük az előremenőre, melyiket a visszatérőre. Tápfeszültséget igényel, működéséhez egy trafó szükséges.
Vannak olyan típusok, melyek egyidejűleg csőtermosztátként is funkcionálnak, így egy minimum hőfokot is be lehet állítani, ami alatt nem engedi működni a szivattyút, valamint a kapcsolási hőfokkülönbség is állítható 0-20°C között.
5. Az érzékelők elhelyezése
Az egyiket a kazán előremenő vezetékén, a kazánhoz lehető legközelebb célszerű elhelyezni. A másikat a visszatérő ágon a pufferhez közelebb, esetleg a lakás visszatérő és a puffer visszatérő közös pontján. (Tehát egy T-idomon, már akinek van ilyen. Ha ide tesszük, a lakásból visszatérő hidegebb víz is képes még egy kis meleget kicsalogatni a kazánból.) Felragasztásuk történhet hőszigetelt szalaggal, vagy ha nem hőszigetelt, csőhéjat tehetünk rá.
6. Előnye a füstgáz hőmérsékleten alapuló szabályzással szemben
- konkrét hőtermeléskor indítja a szivattyút
- a parázson idővel felmelegedett vizet is képes kikeringetni a kazánból
- és nem utolsósorban az ára
7. Hátránya
- nincs kijelzője (az olcsóbbaknak)
- nem optimalizálja az égést
(a füsthőfok megfelelő értéken tartásával gazdaságosabbá tehető a tüzelés)
8. Összefoglalás
Ha valaki egyszerű megoldást keres, vagy nem szeretne füstgáz termosztáttal foglalkozni, ajánlom a hőmérséklet különbségen alapuló szabályozást. Ezenkívül azért érdemes egy vészindítás funkcióval is ellátni a rendszert, ha a megszaladna a vízhőfok.
Nem tudod, mekkora puffertartályra van szükséged és mekkora kazánt vegyél hozzá?
Töltsd le a méretező programot innen:
Hozzáfűznél valamit? Írd meg!
Hasznosnak találtad? Nyomd meg a Tetszik gombot!
Kedves Tamás!
Most lett kész a rendszer átalakítás, bekerült a 30kw kazán mellé 1db 1500l puffer.
A problémám az hogy kicsit hosszabb használati időt gondoltam. A tartályt felfűtve 80fokra az előremenő lekeverve 50fokra és így bír ki max 10 óra hosszát.
A ház 120nm b30as és 38as kismérető téglás fal szigetelés nélkül, új nyílászárók, 2.5m belmagasság.
80nm padlófűtés 3 radiátor termofejjel 1600cm/db k22es.
Visszacsapó nincs a rendszerben, de próbáltam hogy elzárom a kazán csapjait hogy gravitációsan ne menjen vissza úgyis ennyi lett az eredmény.
Minden termosztáttal vezérelve.
Ez csak ennyit tud vagy még lehetne valahogy javítani az időn?
Kedves Norbert!
A helyedben a külső hőszigetelésre koncentrálnék. Már 10cm EPS csodát tud művelni a B30-ason. Ha a födémre is tennél 15cm-t, meg merem kockáztatni, hogy felére csökkenne a falakon/födémen keresztül távozó hőenergia. Ennél látványosabb javulást mással nem tudsz elérni. Utána ráérsz finomítgatni a fűtésrendszeren.
Üdv,
Tamás
Kedves Tamás!
Tervben van, de csak későbbiekben látva a jelenlegi árakat. A mennyezetben van 5cm kőzetgyapot,beton alatt 4cm eps.
Valahogy esetleg még 1 kicsit többet ki lehetne hozni belőle a lakásban lévő hőfok megtartásával?
Gondolok itt kisebb hőfok tovább fűtéssel a padló vagy „tartalékon” fűteni a puffert kevesebb tüzelőanyag fogyás miatt…
Jelenleg nekem nem jön igazán ki a spórolás a puffer puffer berakással mert 3/4 napot így is fűtenem kell mert a puffer nem hidal át annyi időt.